M79018V-0001 zoom
M79018V-0001 zoom
M79018V-0001 zoom
M79018V-0001 zoom
M79018V-0001 zoom
M79018V-0001 zoom
M79018V-0001 zoom
M79018V-0001 zoom
  • M79018V-0001
  • SKU: 79018V
Black Bay 58 18K
39mm yellow gold case, Brown alligator bracelet
Out of stock
Manufacture Calibre MT5400 (COSC) Self-winding mechanical movement with bidirectional rotor system
*Inclusive of all taxes
Size Guide
  • iconAuthorized Service Center
  • iconNo Return Policy
  • iconSafe & Secure Transaction
  • iconAuthorized TUDOR Retailer
  • iconBuy Online or In-store
  • iconDelivery Across India
Watch Specifications
Case
Waterproofness
  • Waterproof to 200m (660 ft)
Case
  • 39mm case, satin finished, in 18 ct yellow gold Open case back with sapphire crystal
bezel
Bezel
Movement
Movement
dial
Dial
  • Green, domed
Power Reserve
Power Reserve
  • Power reserve of approximately 70 hours
Crystal
Crystal
  • Domed sapphire crystal
Crown
Winding Crown
Bracelet
Bracelet
  • Domed dark brown alligator strap with 18 ct yellow gold buckle
YOU MAY ALSO LIKE
TUDOR Royal
TUDOR Royal
28mm steel case, Diamond-set dial
wishlist
Out of stock
View
Black Bay Bronze
Black Bay Bronze
43mm bronze case, Black leather strap
wishlist
View
Black Bay Chrono S&G
Black Bay Chrono S&G
41mm steel case, Brown leather strap